dz

Akcja Dobry Żal powstała z myślą o kobietach, które przeżywają dyskomfort, żal, czasem złość przypominając sobie rodzenie własnego dziecka. Brak zgody na tok wydarzeń w tym tak ważnym momencie życia jest źródłem cierpienia. Pragnęłyśmy stworzyć bezpieczną przestrzeń, najlepiej w kręgu kobiet, w której możecie uwolnić swoje historie,  dać upust zalegającym trudnym emocjom, powitać swoje macierzyństwo z wdzięcznością, niezależnie od tego, jak się rozpoczęło.

Pomysł na akcję Dobry Żal wziął się z naszych doświadczeń w pracy z kobietami, matkami. Często, zbyt często, spotykamy się z sytuacjami, kiedy kobiety, mimo upływu czasu, borykają się z cierpieniem psychicznym związanym z porodami ich dzieci. Czują bolesny żal spowodowany niespełnionymi oczekiwaniami w trakcie porodu, niechcianą cesarką, bolesnym połogiem, przykrym pobytem w szpitalu czy trudnościami w relacji z noworodkiem.

Postanowiłyśmy więc opublikować cykl artykułów, aby pokazać kobietom, że nie są same, że wiele z nas dzieli takie przeżycia oraz podpowiedzieć, w jaki sposób możemy przezwyciężyć trudne początki i radować się pełnią macierzyństwa.

Nazwa akcji wzięła się od pewnego powiedzonka mojej starszej córki – kiedy jestem smutna/zmęczona, ona podchodzi, głaszcze mnie i mówi: „dobra mama, dobra mama”. Chciałabym, abyśmy uczyły się akceptowania oraz takiego właśnie głaskania naszych emocji, zwłaszcza tych trudnych.

Warsztaty oraz konsultacje prowadzą Joanna Mendecka, psycholożka, mamowanie.pl oraz Małgorzata Borecka, doula, doula.waw.pl

1. Wstęp do Akcji Dobry Żal po porodzie znajdziecie tutaj.

2. Artykuł o niechcianej cesarce tutaj.

3. Rozważania na temat sytuacji, w której miłość do dziecka rodzi się później, niż samo dziecko tutaj.

4. Natomiast opis działań, które można i które warto podjąć w sytuacji, kiedy poród oraz pobyt w szpitalu były przeżyciem trudnym ze względu na zachowanie personelu medycznego znajdziecie tutaj.

5. Moje rozmowy telewizyjne nt akcji są tutaj.

Co zrobić, jeśli nie rodziłaś po ludzku?
Tagi:    

Komentarz do “Co zrobić, jeśli nie rodziłaś po ludzku?

  • 5 lutego 2012 z 05:28
    Permalink

    Mam bardzo duzy zal…dziecko jest niepełnosprawne po zle przeprowadzonym porodzie 16 lat temu.

Komentowanie wyłączone