Choroby cywilizacyjne to choroby, które występują masowo w danych czasach. Obecnie są to choroby takie jak nadciśnienie, miażdżyca, niepłodność idiomatyczna (bez widocznych w badaniach przyczyn fizjologicznych), cukrzyca, otyłość, nowotwory, alergie. Związane są one z naszym trybem życia, czyli:

– z brakiem ruchu (hipokinezja)

– zaburzeniami żywienia (nieprawidłowe nawyki, szkodliwe produkty prowadzą do zwiększania się ilości dioksyn w naszym organizmie)

– wzrostem tempa życia, obowiązków, zadań (brak regularnego rozładowywania stresu, emocji, brak odpoczynku, spokojnego snu)

– nadmiernym lub niewłaściwym leczeniem przez lekarzy – jatrogenna (kontakty ze służbą zdrowia często prowadzą do niechcianych skutków zarówno fizycznych jak i psychicznych. Wynikają one najczęściej z braku rozmowy z pacjentem, braku informacji, lekceważeniem całościowego podejścia do pacjenta jako człowieka, wykonywania badań czy zabiegów bez dodatkowych wskazań, niewłaściwym postępowaniem w czasie hospitalizacji, błędami lekarskimi. Leczenie często jest nieskuteczne, ponieważ brakuje postawienia wcześniej dobrej diagnozy. A leki zapisywane tak chętnie przez lekarzy i używane tak chętnie przez pacjentów zawsze niosą ryzyko skutków ubocznych.

o

Warto spojrzeć na choroby oraz ból jako na znak informacyjny, mówiący o tym, że organizmowi jest trudno, że z czymś sobie nie radzi, że brakuje mu równowagi. I w związku z tym trzeba znaleźć przyczynę tego stanu, zastanowić się co takiego mogło się wydarzyć, że organizm odmawia nam posłuszeństwa, jak mu pomóc.

Ludzie dbają o swoje domy, sprzątają je, malują, dekorują, dbają o samochody, o swoje laptopy itd. A ciało? Nie wystarczy używać kremu do twarzy, czy dbać o higienę. Trzeba myśleć o tym, jak się odżywiamy, czy dajemy sobie tego, czego potrzebujemy do życia, czyli:

– ruch co najmniej 3 razy w tygodniu, po minimum 30 minut bez przerwy, z tętnem minimum 130 (rower, trucht, szybki marsz, pływanie itp.)

– regularne jedzenie ok. 4 posiłków dziennie, z równymi odstępami czasowymi.

Wybierajmy produkty naturalne, nieprzetworzone, unikajmy wszystkiego co zawiera cukier, syropy słodzące, konserwanty. Eliminujmy produkty pszeniczne.

– rozładowanie stresu, znajdźmy sposoby najodpowiedniejsze dla nas i używajmy ich regularnie.

– unikanie lekarzy oraz dbanie o profilaktykę, ponieważ 1 gram profilaktyki zapobiegnie 1 kilogramowi leczenia!

O powyższe zalecenia szczególnie powinny zadbać osoby, które pochodzą z rodzin obciążonych genetycznie chorobami cywilizacyjnymi. Warto pamiętać, że same geny nie są równoznaczne z zachorowaniem. Dopiero nasz tryb życia aktywuje geny. Czyli przy zachowaniu zdrowego rozsądku oraz dbania o siebie, unikniemy choroby.

W sytuacji, kiedy zabieramy się za zmianę nawyków w czasie już rozwiniętej choroby, warto jest sięgnąć po produkty oraz naturalne preparaty, które przyśpieszą powrót do zdrowia i umożliwią nam zmniejszenie dawek leków lub wręcz ich odstawienie (oczywiście w konsultacji z lekarzem). Produkty, które nam będą pomagały to przede wszystkim kasze pełnoziarniste, świeże sezonowe warzywa, kiełki, pestki, nasiona, rośliny strączkowe, czysta woda, zioła, sok z młodego jęczmienia oraz chlorella i inne algi. Pomocne bywają również zioła i najmądrzej jest je dobrać w konsultacji z zielarzem lub lekarzem medycyny naturalnej. Podobnie leki homeopatyczne. Nie niosą one ryzyka skutków ubocznych, a mogą być czynnikiem stymulującym nasz organizm w powrocie do równowagi i zdrowia.

Więcej poczytaj tutaj.

Choroby cywilizacyjne